Scenariusz zajęć w klasie II

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego w klasie II

Temat zajęć: Zabawy i ćwiczenia z kijem do unihokeja.

Cele :

Uczeń

  • Potrafi wykonać proste ćwiczenia z kijem do unihokeja
  • Kształtuje koordynacje
  • Współpracuje w zespole

Metody pracy: zabawowa, naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu

Formy pracy:  indywidualna, grupowa- pary

Pomoce dydaktyczne: kije do unihokeja, piłeczki do tenisa, plastikowe butelki.

Przebieg zajęć:

1.Przygotowanie dzieci do zajęć ruchowych:

  • Przebieranie się
  • Zbiórka
  • Sprawdzenie przygotowania do zajęć
  • Podanie celu zajęć
  • Przypomnienie zasad bezpieczeństwa

2.Część wstępna – rozgrzewka – przygotowanie organizmu do zadań ruchowych:

  • Zabawa ruchowa - Berek w parach z kijem unihokejowym.
  • Zabawa orientacyjno-porządkowa – Berek w trójkach z obroną.
  • Ćwiczenia rozciągające podczas rozgrzewki:

- skręty głowy w lewo, prawo, tył, przód

- wspięcie na palce, wznos rąk w gorę, wdech

- ugięcie nóg w stawach kolanowych, ręce w dół, wydech

- skrętoskłony w rozkroku

- skręt do nogi lewej i prawej w rozkroku

- leżenie przodem, odchylenie tułowia w tył, dzieci patrzą na sufit

- siad klęczny, skłon tułowia w przód, dzieci sięgają rękoma jak najdalej w przód

- siad rozkroczny, skrętoskłony tułowia do prawej i lewej nogi

- siad prosty, przejście so leżenia przewrotnego, dzieci starają się przełożyć nogi za głowę

- na sygnał nauczyciela – przysiad, wyskok w górę.

3. Część główna:

  • Zabawa Czarownice. Dzieci dobrane w pary, stoją obok siebie, tworząc koło. Każda z par dostaje numerek. Nauczyciel wypowiada glośno dowolny numerek. W tym momencie wywołane dzieci wkładają kijki między nogi na wysokość kolan, biegną dookoła w iracają na swoje miejsce. Czarownica, która wygrała zdobywa punkt dla swojej pary. Wygrywa para, która zdobyła więcej punktów.
  • Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie i wykonują następujące ćwiczenia:

- podają sobie piłeczkę tenisową kijami tak, aby piłka toczyła się po nawierzchni. Przyjęcie podania.

- kładą piłkę na końcówce kija i podrzucają piłkę do drugiego dziecka, które łapie je ręką i wykonuje tą samą czynność

- to samo – tylko podrzut do siebie, chwyt drugą ręką i podanie do kolegi

- toczenie piłki kijem do kolegi i z powrotem, następnie podanie

- podanie po ziemi, drugie dziecko podkłada koniec kija pod piłką tak, aby wyskoczyła w górę

  • Minihokej. Dzieci podzielone na trzy zespoły stoją wrzędach na wyznaczonej linii. Pierwsi z zespołow trzymają kij do minihokeja w ręce, przed nimi leży piłeczka do tenisa. Na sygnał nauczyciela prowadzą piłeczkę przy kijku tak, aby im nie uciekła, okrążają pachołek, przekazują następnym kijek, piłkę i idą na koniec rzędu. Wygrywa zespół, który wykona zadanie najszybciej i najdokładniej.
  • Dzieci stoją w rzędach na wyznaczonej linii. W odległości ok. 5m stoją plastikowe kręgle. Dzieci starają się zbić piłką, przy pomocy kija do unihokeja postawione kręgle. Po każdym zbiciu stawiamy kręgle na nowo. Wygrywa ten  zespół, który zbije łącznie więcej kręgli.

4.Ćwiczenia kończące zajęcia:

  • Dzieci z kijków do unihokeja układają dwie litery „WF”
  • Zbiórka – omówienie zajęć. Wyróżnienie dzieci, które starały się wykonywać wszystkie ćwiczenia poprawnie i bezpiecznie.