Jesteś tutaj: Start / PRZEDSZKOLE / Dokumenty

Dokumenty

Artykuły

Raport z ewaluacji

2015-08-26

Raport z ewaluacji wewnętrznej
przeprowadzonej w PRZEDSZKOLU

ZPO im Jana Pawła II w Gościeradowie

 w roku szkolnym 2014/2015 




Członkowie zespołu przeprowadzili ewaluację w oparciu o wcześniej opracowany harmonogram pracy. 


1. Przedmiot ewaluacji:

 Wymaganie 1: Przedszkole realizuje koncepcje pracy ukierunkowaną na rozwój dzieci

  • Przedszkole działa zgodnie z przyjętą przez radę pedagogiczną własną koncepcją pracy, uwzględniającą potrzeby  rozwojowe dzieci, specyfikę pracy przedszkola oraz zidentyfikowane oczekiwania środowiska lokalnego
  • Koncepcja pracy przedszkola jest znana rodzicom i przez nich akceptowana
  • Koncepcja pracy przedszkola jest przygotowywana, modyfikowana i realizowana we współpracy z rodzicami.

Wymaganie 11: Przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych

  • W przedszkolu analizuje się wyniki badań zewnętrznych i wewnętrznych dotyczących wspomagania rozwoju i edukacji dzieci
  • Nauczyciele planują i podejmują działania edukacyjne i wychowawcze z uwzględnieniem wyników badań zewnętrznych i wewnętrznych oraz wniosków z tych badań, w tym ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej
  • Działania prowadzone przez przedszkole są monitorowane i analizowane, a w razie potrzeb – modyfikowane
  • W przedszkolu wykorzystuje się wyniki badań zewnętrznych i prowadzi badania wewnętrzne, odpowiednio do potrzeb przedszkola, w tym badania osiągnięć dzieci, które zakończyły wychowanie przedszkolne.

 

2. Cel ewaluacji wewnętrznej

Celem ewaluacji wewnętrznej jest analiza  realizacji koncepcji pracy przedszkola ukierunkowana na rozwój dzieci oraz  zbadanie czy przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych w  Publicznym Przedszkolu w Gościeradowie z uwzględnieniem podejmowanych działań w odniesieniu do uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

3. Zakres diagnozowania:

 

3.1 Przedszkole realizuje koncepcje pracy ukierunkowaną na rozwój dzieci

 

 

Postawiono pytania kluczowe:  

  1. Czy przedszkole działa zgodnie z przyjętą przez radę pedagogiczną własną koncepcją pracy, uwzględniającą potrzeby  rozwojowe dzieci, specyfikę pracy przedszkola oraz zidentyfikowane oczekiwania środowiska lokalnego?
  2. Czy koncepcja pracy przedszkola jest znana rodzicom i przez nich akceptowana?
  3. Kiedy i w jaki sposób zapoznano rodziców z realizowaną w przedszkolu koncepcją?
  4.  Kto uczestniczył w procesie tworzenia, analizowania i modyfikowania koncepcji pracy przedszkola ?

 

Kryteria (wskaźniki jakości):

  1. Nauczyciele opracowali koncepcję rozwoju edukacyjnego dzieci zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego.
  2. Realizowane programy wychowania przedszkolnego są spójne z koncepcją  pracy przedszkola.
  3. Koncepcja pracy przedszkola jest znana rodzicom i przez nich akceptowana.
  4.  Koncepcja pracy przedszkola jest analizowana i w razie potrzeby modyfikowana.

 


Do zebrania danych wykorzystano: 

1. Metody:

  • ankieta dla nauczycieli/wychowawców  
  • ankieta dla rodziców
  • analiza dokumentacji pedagogicznej nauczycieli.
  • analiza dokumentacji pracy przedszkola (plan rozwoju-koncepcja pracy, plan roczny, zestaw programów, protokoły, kronika, inna dokumentacja stworzona na potrzeby nadzoru wewnętrznego.



2. Narzędzia: 

  • kwestionariusz ankiety 


Danych do badań dostarczyli: 
- rodzice – ankieta
- nauczyciele/wychowawcy – ankieta

 

3.2.

 Przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych

 

Postawiono pytania kluczowe:  

 

  • Czy w przedszkolu analizuje się wyniki badań zewnętrznych i wewnętrznych dotyczących wspomagania rozwoju i edukacji dzieci?
  • Czy nauczyciele planują i podejmują działania edukacyjne i wychowawcze z uwzględnieniem wyników badań zewnętrznych i wewnętrznych oraz wniosków z tych badań, w tym ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej?
  • Czy działania prowadzone przez przedszkole są monitorowane i analizowane, a w razie potrzeb – modyfikowane?
  • Czy w przedszkolu wykorzystuje się wyniki badań zewnętrznych i prowadzi badania wewnętrzne, odpowiednio do potrzeb przedszkola, w tym badania osiągnięć dzieci, które zakończyły wychowanie przedszkolne?

 

Do zebrania danych wykorzystano: 

  1. Metody:
  • opinia eksperta- wicedyrektor przedszkola- arkusz wywiadu
  • ankieta dla nauczycieli/wychowawców 
  • ankieta dla rodziców
  • monitorowanie wybranych obszarów pracy przedszkola i nauczyciela.

obserwacja (hospitacje) zajęć, uroczystości i innych sytuacji edukacyjno-wychowawczych w przedszkolu

  • analiza dokumentacji pedagogicznej nauczycieli
  • analiza dokumentacji pracy przedszkola (plan rozwoju-koncepcja pracy, plan roczny, zestaw programów, protokoły, kronika, inna dokumentacja stworzona na potrzeby nadzoru wewnętrznego.
  • analiza wiedzy dzieci.

 

2. Narzędzia: 
-  arkusz wywiadu

- arkusz rozmowy
- arkusz do obserwacji zajęć

- arkusz do analizy osiągnięć dzieci

 

Przed przystąpieniem do ewaluacji opracowano plan pracy zespołu i harmonogram działań. W czerwcu sporządzono raport końcowy z ewaluacji wewnętrznej.

 Za kształt raportu odpowiada zespół ewaluacyjny w składzie:

- Agnieszka Niciewicz

- Joanna Trancygier

- Anna Wojciechowska


Sposób prezentacji wyników ewaluacji: 
nauczycielom - na posiedzeniu Rady Pedagogicznej oraz w dokumentacji przedszkola, rodzicom - na stronie internetowej przedszkola. 

 

Wyniki przeprowadzonych badań

 

WYMAGANIE 1:

 

Przedszkole realizuje koncepcje pracy ukierunkowaną na rozwój dzieci

 


Z podsumowania informacji zebranych z ankiet i analizy dokumentów otrzymano odpowiedzi na kluczowe pytania ewaluacji.

 

  1. Czy przedszkole działa zgodnie z przyjętą przez radę pedagogiczną własną koncepcją pracy, uwzględniającą potrzeby  rozwojowe dzieci, specyfikę pracy przedszkola oraz zidentyfikowane oczekiwania środowiska lokalnego?

 

             Koncepcja pracy przedszkola przyjęta przez radę pedagogiczną jest spójna i adekwatna do potrzeb rozwojowych dzieci, specyfiki przedszkola oraz oczekiwań rodziców środowiska lokalnego, a realizowane przez nauczycieli działania odpowiadają potrzebom rozwojowym dzieci. Nauczyciele wskazali główne założenia koncepcji pracy, które skierowane są na dziecko i zaspokajanie jego potrzeb rozwojowych, przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w różnych sytuacjach, stworzenie odpowiednich warunków realizacji podstawy programowej, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz promowanie wychowania przedszkolnego osiągnięć wychowanków w środowisku lokalnym. Działania podejmowane w przedszkolu wspomagają rozwój psychofizyczny dzieci oraz dostosowane są do ich poziomu intelektualnego poprzez realizację programów i innowacji „Będę przedszkolakiem” ponad to prowadzone są zajęcia dodatkowe. Nauczyciele podejmują różnorodne działania, które są zgodne z założeniami koncepcji. Przedszkole bierze udział w wielu konkursach o zasięgu lokalnym, powiatowym jak i ogólnopolskim, organizuje festiwal piosenki przedszkolnej. Potrzeby rodziców i środowiska realizowane i ujęte są w koncepcji pracy. Dzieci biorą udział w uroczystościach przedszkolnych i środowiskowych. Ponad to organizowane są festyny. Analizując dokumentację przedszkolną, ankiety skierowane do nauczycieli oraz rodziców należy stwierdzić, że przedszkole działa zgodnie z opracowaną koncepcją pracy przedszkola. Nauczyciele dbają o bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu i poza nim. Prowadzona jest profilaktyka odnośnie bezpieczeństwa zasad zachowania, na zajęcia i pogadanki zapraszani są pracownicy Policji. Nauczycielki w swojej pracy uwzględniają różne metody i formy pracy, stosują różnorodne sposoby motywujące dzieci.

W przedszkolu prowadzona jest obserwacja oraz diagnoza osiągnięć dzieci, rodzice są informowani o postępach swoich dzieci. Przedszkole stwarza możliwości do nabywania różnorodnych umiejętności. Przedszkole współpracuje z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Programy przyjęte w przedszkolu są zgodne z koncepcją pracy przedszkola.

 

  1. Czy koncepcja pracy przedszkola jest znana rodzicom i przez nich akceptowana?

 

             Na przełomie stycznia i lutego 2015r  przeprowadzono badanie realizacji koncepcji pracy przedszkola ukierunkowanej na rozwój dzieci w Publicznym Przedszkolu  w Gościeradowie. Opracowano arkusz ankiety, który skierowano do 15 rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. 100% ankiet pozyskano od rodziców i zostało wykorzystanych w tym badaniu.

Z przeprowadzonej wśród rodziców ankiety wynika, że większość rodziców zna założenia koncepcji pracy przedszkola, choć kilkoro rodziców udzieliło odpowiedzi, że tylko częściowo zna założenia koncepcji pracy przedszkola.

100% rodziców jednogłośnie akceptuje koncepcję pracy przedszkola. Rodzice uważają, że ich decyzje związane z funkcjonowaniem przedszkola najbardziej dotyczą organizacji wycieczek, udziału w uroczystościach przedszkolnych, oraz godziny przyprowadzania  i odbioru dzieci z przedszkola, wybór firmy ubezpieczeniowej na początku  każdego roku szkolnego. Tylko 26% badanych rodziców uważa, że nie ma wpływu na kierunki i zakres zadań realizowanych w przedszkolu oraz tworzenie koncepcji pracy przedszkola i innej dokumentacji przedszkolnej. 90% badanych rodziców uważa, że koncepcja pracy przedszkola nie wymaga dodatkowych zmian, zaś 10% twierdzi , że zmiany są konieczne.

Większość pytanych rodziców jest zadowolona z realizowanej koncepcji. Rodzice są informowani o postępach edukacyjnych swoich dzieci.

Zdaniem rodziców największym zainteresowaniem ze strony dzieci cieszą się najbardziej spacery i wycieczki , teatrzyki, uroczystości przedszkolne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjazdy na przedstawienia, zajęcia dydaktyczne i festyny.

 

  1. 3.  Kiedy i w jaki sposób zapoznano rodziców z realizowaną w przedszkolu koncepcją?

 

Z badanych dokumentów wynika, że rodzice zostali zapoznani z koncepcją pracy przedszkola podczas zebrania organizacyjnego we wrześniu. Koncepcja jest dostępna na stronie internetowej do której każdy rodzic ma dostęp, a także na tablicy ogłoszeń w holu przedszkola. Rodzice potwierdzili, że również oprócz koncepcji pracy przedszkola na zebraniu odczytany został ramowy rozkład dnia oraz statut przedszkola, który określa szczegółową organizację pracy przedszkola.

 

4. Kto uczestniczył w procesie tworzenia, analizowania i modyfikowania koncepcji pracy przedszkola ?

 

Koncepcja pracy przedszkola została opracowana przez nauczycieli wyznaczonych przez Dyrektora i zatwierdzona do realizacji Uchwałą Rady Pedagogicznej i Dyrektora. Z przeprowadzonych ankiet oraz analizy dokumentacji przedszkolnej wynika, że nie wszyscy nauczyciele pracują nad przygotowaniem i modyfikacją koncepcji. Analiza jest dokonywana podczas spotkań Rady Pedagogicznej dwa razy w roku przez nauczycieli i Dyrektora.

 Z uwagi na to, iż obecna koncepcja była opracowana na lata 2012 -2015 potrzebne będzie podjęcie działań nad modyfikacją koncepcji.

WNOSKI:

 

  1.  Z przeprowadzonej analizy dokumentacji oraz badań można stwierdzić, że przedszkole działa zgodnie z przyjętą przez radę pedagogiczną własną koncepcją pracy, uwzględniającą potrzeby  rozwojowe dzieci, specyfikę pracy przedszkola oraz zidentyfikowane oczekiwania środowiska lokalnego.
  2. Przedszkole posiada własną koncepcję pracy przedszkola, której założenia są znane i akceptowane przez nauczycieli i rodziców.
  3. Rodzice zostali zapoznani z koncepcją pracy przedszkola podczas zebrania organizacyjnego we wrześniu. Koncepcja jest dostępna na stronie internetowej do której każdy rodzic ma dostęp.
  4. Koncepcja pracy przedszkola została opracowana przez nauczycieli wyznaczonych przez Dyrektora. Nie wszyscy nauczyciele brali udział w tworzeniu koncepcji pracy przedszkola, jej modyfikacji oraz czynnościach związanych z analizą, wynika to z przydziału nauczycielom pracy w różnych zespołach działających w przedszkolu.

 

 

 

REKOMENDACJE:

 

Podjąć działania na rzecz angażowania się wszystkich rodziców w życie przedszkola i podejmowania decyzji związanych z funkcjonowaniem przedszkola.

 

 

 

 

 

Wyniki przeprowadzonych badań

 

WYMAGANIE 11:

 

Przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych

 

          W przedszkolu analizuje się i wykorzystuje wyniki badań zewnętrznych wewnętrznych dotyczących wspomagania rozwoju i edukacji dzieci. W przedszkolu prowadzi się badania odpowiednio do potrzeb, w tym badania osiągnięć dzieci, które zakończyły wychowanie przedszkolne. Badania losów byłych wychowanków mają charakter planowy i systematyczny. Wnioski z nich są powszechnie znane. Nauczyciele w ramach wewnętrznego nadzoru pedagogicznego monitorują, planują oraz realizują działania wychowawcze i edukacyjne. Zmiany wprowadzane do funkcjonowania przedszkola na podstawie wniosków sformułowanych z badań oraz wewnętrznego nadzoru pedagogicznego wykorzystywane są do planowania pracy dydaktyczno – wychowawczej przyczyniają się do jakościowego rozwoju placówki.

 

 

  1. W przedszkolu analizuje się wyniki badań zewnętrznych i wewnętrznych dotyczących wspomagania rozwoju i edukacji dzieci.

 

              Z przeprowadzonej analizy arkusza rozmowy z dyrektorem przedszkola wynika, że pracy przedszkola nauczyciele analizują wyniki badań wewnętrznych i zewnętrznych dotyczących wspomagania i edukacji dzieci, a wnioski z nich są im powszechnie znane i wykorzystywane do planowania pracy dydaktyczno – wychowawczej. W przedszkolu analizowane są ogólnopolskie badania dotyczące wspomagania rozwoju dzieci, np. Program Ministerstwa Zdrowia monitorujący stan zdrowia jamy ustnej, badania wad postawy, otyłości u dzieci w wieku przedszkolnym, wad wymowy. Przedszkole prowadzi również wewnętrzne badania dotyczące wspomagania rozwoju i edukacji dzieci. W tym celu nauczyciele śledzą losy absolwentów, analizują kroniki, prezentacje dokonań dzieci (występy artystyczne), prace i wytwory wszelkich prac dziecięcych, wyniki obserwacji, diagnoz, ankiet, wyniki nadzoru pedagogicznego, rozmowy i analizę dokumentacji.

 

  1. Nauczyciele planują i podejmują działania edukacyjne i wychowawcze z uwzględnieniem wyników badań zewnętrznych i wewnętrznych oraz wniosków z tych badań, w tym ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej.

 

              Nauczyciele w ramach wewnętrznego nadzoru pedagogicznego monitorują, planują oraz realizują działania wychowawcze i edukacyjne. Zmiany wprowadzone do funkcjonowania przedszkola na podstawie wniosków sformułowanych z wewnętrznego nadzoru przyczyniają się do rozwoju placówki. W ramach wewnętrznego nadzoru pedagogicznego corocznie prowadzona jest ewaluacja wewnętrzna. Dotychczasowe badania zewnętrzne dotyczyły realizacji zajęć dodatkowych i wpłynęły na podwyższenie  jakości  pracy i dokumentacji. Na podstawie wniosków z ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej został opracowany nowy projekt ewaluacji w oparciu o wnioski, plan współpracy z rodzicami oraz plan doskonalenia zawodowego - wewnątrzszkolnego .

 Dyrektor potwierdził, że wszystkie wnioski z ewaluacji wykorzystano w pracy przedszkola:

 - Kontynuowano współpracę z rodzicami, włączając ich do organizacji uroczystości i imprez.

 - Zorganizowano warsztaty ze specjalistami rozwijające kompetencje wychowawcze rodziców.

       Nauczyciele informowani są o wnioskach z ewaluacji w raportach – odczytywanych na  radach pedagogicznych i do wglądu. Nauczyciele w oparciu o wnioski opracowują programy wspomagające i inne.

 

 

  1. Działania prowadzone przez przedszkole są monitorowane i analizowane, a w razie potrzeb – modyfikowane.

 

              Wszyscy nauczyciele wykorzystują w swojej pracy wyniki i analizy z różnych badań, które służą jakościowemu rozwojowi przedszkola. Dyrektor oraz nauczyciele potwierdzili, że wnioski z analiz badań są uwzględniane i stanowią motywację do dalszego rozwoju przedszkola. Materiały te wykorzystywane są przez nauczycieli do codziennej pracy z dziećmi, przygotowania dzieci do dalszej edukacji, pracy z dziećmi mającymi wady wymowy, zdrowego odżywiania dzieci, pedagogizacji rodziców, opracowywania programów własnych, samodoskonalenia. Z przeprowadzonych badań wynika, że wszyscy nauczyciele powinni znać i korzystać z wniosków wynikających z badań wewnętrznych i zewnętrznych w  swojej pracy.

 

 

  1. W przedszkolu wykorzystuje się wyniki badań zewnętrznych i prowadzi badania wewnętrzne, odpowiednio do potrzeb przedszkola, w tym badania osiągnięć dzieci, które zakończyły wychowanie przedszkolne?

 

 

              W przedszkolu prowadzi się badania wewnętrzne, odpowiednio do potrzeb, w tym badania osiągnięć dzieci, które zakończyły wychowanie przedszkolne. Badanie losów dzieci, które skończyły edukację przedszkolną ma charakter planowy i systematyczny, a uzyskane informacje są efektywnie wykorzystywane do podnoszenia jakości pracy przedszkola. Informacje o losach dzieci zbiera się poprzez kontakt z nauczycielami klas pierwszych i wyższych oraz na radach pedagogicznych. W przedszkolu zbiera się informacje o losach dzieci, które uczęszczały do przedszkola poprzez ankiety(dla nauczyciela, dla rodziców absolwenta) wywiady, wnioski z nich wynikające służą do podnoszenia efektywności pracy. Przede wszystkim stosowano na zajęciach metody oceniania kształtującego i prowadzono lekcje koleżeńskie.

W kwietniu 2015 r. przeprowadzono badanie losów absolwentów Publicznego Przedszkola  w Gościeradowie. Opracowano arkusz wywiadu, który skierowano do 4 nauczycieli kl I. Badania zostały przeprowadzone w Zespole Placówek Oświatowych  im. Jana Pawła II w Gościeradowie. Celem niniejszych badań było poznanie opinii nauczycieli na temat radzenia sobie absolwentów przedszkola w szkole.

100% ankiet od nauczycieli zostało wykorzystanych w tym badaniu.

Wszyscy ankietowani nauczyciele w 100% stwierdzili, że uczniowie nie mieli trudności adaptacyjnych w szkole, dzieci potrafią samodzielnie funkcjonować w środowisku szkolnym. Uczniowie zdaniem nauczycieli mają wystarczający zasób słów, pojęć i wiadomości. Dzieci w szkole podejmują samodzielnie działania i wykazują  dużą aktywność, przestrzegają norm współżycia w grupie rówieśniczej. W stosunku do kolegów są koleżeńskie, szanują prawa innych i słuchają siebie wzajemnie. Potrafią także korzystać ze zdobytej wiedzy i zaprezentować swoje umiejętności. Uczniowie starają się doprowadzać pracę do końca i dobrze radzą sobie z pokonywaniem trudności i co najważniejsze z przyjmowaniem porażek.

Zdaniem wszystkich nauczycieli  dzieci są wystarczająco przygotowane  do pełnienia obowiązków szkolnych pod względem manualnym, plastycznym, muzycznym i są sprawne fizycznie. 100% ankietowanych nauczycielek oceniło, że dzieci są  dobrze przygotowane do podjęcia nauki szkolnej.     

Z analizy wynika, iż 100 % ankietowanych nauczycieli uważa, że przygotowanie dzieci zależne jest przede wszystkim od środowiska rodzinnego i  indywidualnych predyspozycji dziecka, tj.  prawidłowo rozwiniętej funkcji słuchowej, wzrokowej, poznawczej, językowej, dobrej sprawności manualnej i ruchowej. 75% nauczycieli twierdzi, iż ważne jest także uczęszczanie dzieci do przedszkola. Jedna nauczycielka  stwierdziła, że przygotowanie dzieci zależne jest od systematyczności i kompetencji nauczyciela. 

Z analizy ankiet wynika, iż  75%  ankietowanych nauczycieli nie dostrzega braków u dzieci do pełnienia przez nich roli uczniów. Natomiast 1 nauczyciel informuje, że trudności przejawiają się tylko na początku roku szkolnego i mają charakter społeczno – emocjonalny tzn. odnalezienie się w nowej grupie, z innymi uczniami, konieczność codziennej nauki i ocenianie.

Nauczycielki w swojej pracy stosują metody aktywizujące, praktyczne i podające oraz formy pracy zespołowej i indywidualnej.

Indywidualne podejście do każdego ucznia, poświęcenie mu tyle czasu ile potrzebuje, dostosowanie wymagań do jego możliwości.

Analizę osiągnięć edukacyjnych absolwentów przedszkola przeprowadzono wśród 49 uczniów uczęszczających do trzech klas pierwszych. W badaniu przeanalizowano karty postępów uczniów sporządzone przez wychowawców poszczególnych klas. Karta postępów ucznia zawierała ocenę z zachowania, edukacji: społecznej, przyrodniczej muzycznej, plastycznej, zajęć technicznych, komputerowych, wychowania fizycznego jak i jednakowe dla wszystkich uczniów umiejętności do opanowania z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej.

Ocena zachowania odnosiła się do 5 zagadnień: tempa pracy, staranności pracy, aktywności, przygotowania do zajęć i zachowania w różnych sytuacjach.

W edukacji polonistycznej ocenie poddano umiejętność: wypowiadania się na określony temat, czytania i rozumienia krótkich tekstów, określania liczby sylab i głosek w wyrazach, pisanie wyrazów i zdań z poznanymi literami.

W edukacji matematycznej oceniano takie umiejętności uczniów jak: dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10, porównywanie liczb z użyciem znaków<, >, rozwiązywanie zadań tekstowych, odczytywanie pełnych godzin na zegarze, liczenie pieniędzy. Poza tym karta postępów ucznia zawierała ocenę z edukacji: społecznej, przyrodniczej, muzycznej, plastycznej, zajęć technicznych, komputerowych i wychowania fizycznego i zajęć komputerowych.

Analizując zachowanie wzięto pod uwagę tempo pracy, gdzie 28 uczniów tj.57%, uzyskało tempo pracy na poziomie bardzo dobrym, 19 uczniów,tj.38%- tempo dobre i 2 uczniów,tj.4%- tempo mierne.

             W szkole zostało przeprowadzone badanie ankietowe rodziców dzieci klas pierwszych w celu poznania ich opinii na temat pracy przedszkola i przygotowania dzieci do nauki w szkole. Wszyscy ankietowani rodzice uważają, że przedszkole z pewnością pomaga w wypracowaniu u  ich dzieci różnych umiejętności, które potrzebne są w dalszej edukacji szkolnej. Najwięcej jednak badanych rodziców stwierdziło ,że przedszkole pomogło wypracować u ich dzieci umiejętności społeczne i intelektualne, które niezbędne będą w dalszej edukacji szkolnej.

Przedszkole zdaniem badanych rodziców korzystnie wpłynęło na szybszy rozwój ich dzieci i adaptację do nowych warunków szkolnych, ale też na obopólną współpracę ,,dom- przedszkole”. Rodzice bardzo chętnie korzystają z różnych form wsparcia, oferowanych im ze strony przedszkola, jednak najwięcej z nich korzysta ze wsparcia wychowawcy (rozmowy, spotkania).

   Analiza danych potwierdza, że przedszkole bada losy dzieci uczęszczających do przedszkola. Informacje o losach absolwentów znajdują się również w sprawozdaniu nadzoru pedagogicznego.

 

 

WNIOSKI:

 

  1. W przedszkolu analizuje sie wyniki badań wewnętrznych dotyczących wspomagania rozwoju i edukacji dzieci, z których wnioski są powszechnie znane i wykorzystywane do planowania pracy dydaktyczno - wychowawczej.
  2. Nauczyciele planują i podejmują działania edukacyjne i wychowawcze z uwzględnieniem wyników ewaluacji wewnętrznej i badań zewnętrznych.
  3. W przedszkolu prowadzi sie również badania wewnętrzne, w tym badania osiągnięć absolwentów przedszkola, które maja charakter planowy i systematyczny a uzyskane informacje są wykorzystywane do podnoszenia jakości pracy przedszkola.
  4. Na podstawie analizy kart postępów ucznia można stwierdzić, że absolwenci przedszkola uczęszczający do trzech klas pierwszych osiągają bardzo dobre wyniki w zachowaniu i wyniki w nauce.
  5. Z uwagi na obniżenie u dzieci wieku obowiązku szkolnego, daje się zauważyć niższy poziom osiągnięć dzieci w edukacji polonistycznej, z uwagi na niedostatecznie rozwiniętą percepcję słuchową dzieci oraz niedostatecznie rozwiniętą sprawność manualną.

 

 

REKOMENDACJE:

 

  1. 1.      Dostosować metody i formy pracy w przedszkolu i szkole do dzieci mających trudności w sferze percepcji słuchowej.
  2. 2.      Rozwijać sprawność manualna ręki poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń.

 

Czytaj więcej o: Raport z ewaluacji

PLAN PRACY ZESPOŁU DO SPRAW EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEDSZKOLA

2015-01-19

Plan pracy zespołu

do spraw ewaluacji wewnętrznej w Publicznym Przedszkolu w Gościeradowie

na rok szkolny 2014/2015.

 

  1.  Wybór obszaru ewaluacji wewnętrznej.
  2.  Określenie celu, przedmiotu, oraz harmonogramu działań.
  3.  Opracowanie narzędzi.
  4.  Przeprowadzenie badań.
  5.  Podsumowanie wyników, ustalenie wniosków przez zespół.
  6.  Przekazanie dyrektorowi materiałów z czynności wykonywanych przez zespół.
  7.  Termin podsumowania ewaluacji, ustalenie wyników i wniosków.
  8.  Sporządzenie i przedstawienie raportu.

 

 

 

  1.      Cele i przedmiot ewaluacji wewnętrznej.

 

Cel ewaluacji wewnętrznej

Celem ewaluacji wewnętrznej jest analiza  realizacji koncepcji pracy przedszkola ukierunkowana na rozwój dzieci oraz  zbadanie czy przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych w  Publicznym Przedszkolu w Gościeradowie z uwzględnieniem podejmowanych działań w odniesieniu do uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

Przedmiot ewaluacji wewnętrznej

Przedszkole realizuje koncepcje pracy ukierunkowaną na rozwój dzieci

Charakterystyka wymagania na poziom D

  •         Przedszkole działa zgodnie z przyjętą przez radę pedagogiczną własną koncepcją pracy, uwzględniającą potrzeby  rozwojowe dzieci, specyfikę pracy przedszkola oraz zidentyfikowane oczekiwania środowiska lokalnego
  •         Koncepcja pracy przedszkola jest znana rodzicom i przez nich akceptowana

 

Charakterystyka wymagania na poziom B

  •        Koncepcja pracy przedszkola jest przygotowywana, modyfikowana i realizowana we współpracy z rodzicami

Drugi Przedmiot ewaluacji wewnętrznej

Przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych

Charakterystyka wymagania na poziom D

  •        W przedszkolu analizuje się wyniki badań zewnętrznych i wewnętrznych dotyczących wspomagania rozwoju i edukacji dzieci
  •         Nauczyciele planują i podejmują działania edukacyjne i wychowawcze z uwzględnieniem wyników badań zewnętrznych i wewnętrznych oraz wniosków z tych badań, w tym ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej
  •         Działania prowadzone przez przedszkole są monitorowane i analizowane, a w razie potrzeb – modyfikowane

 

Charakterystyka wymagania na poziom B

  •        W przedszkolu wykorzystuje się wyniki badań zewnętrznych i prowadzi badania wewnętrzne, odpowiednio do potrzeb przedszkola, w tym badania osiągnięć dzieci, które zakończyły wychowanie przedszkolne

 

  1. 2.      Czynności w zakresie ewaluacji wewnętrznej:
  •      Wybór obszaru ewaluacji (wrzesień 2014 r.).
  •      Powołanie zespołu do spraw ewaluacji  wewnętrznej przedszkola

(wrzesień 2014 r.).

  •     Opracowanie planu ewaluacji – charakterystyka wskaźników (kryteria ewaluacji) dla ewaluowanego obszaru oraz narzędzi ewaluacyjnych (styczeń 2015r.).
  •       Przeprowadzenie ewaluacji wewnętrznej (luty, kwiecień 2015r.).
  •      Opracowanie wyników i wniosków (maj 2015r.).
  •      Sporządzenie i przedstawienie raportu (czerwiec 2015r.).

 

  1. 3.      Metody ewaluacji:
  •      Monitorowanie wybranych obszarów pracy przedszkola i nauczycieli.
  •      Obserwacja (hospitacje) zajęć, uroczystości i innych sytuacji edukacyjno-wychowawczych w przedszkolu.
  •      Ankiety dla rodziców i nauczycieli.
  •       Analiza dokumentacji pedagogicznej nauczycieli.

Analiza dokumentacji pracy przedszkola (plan rozwoju-koncepcja pracy, plan roczny, zestaw programów, protokoły, kronika, inna dokumentacja stworzona na potrzeby nadzoru wewnętrznego.

 

Opracowała: Agnieszka Niciewicz

Czytaj więcej o: PLAN PRACY ZESPOŁU DO SPRAW EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEDSZKOLA

Harmonogram działań z ewaluacji wewnętrznej przedszkola

2015-01-19

Harmonogram działań z ewaluacji wewnętrznej

 w oddziałach przedszkolnych w roku szkolnym 2014/2015

 

 

Przedmiot badań

Sposób przeprowadzenia badania,

opracowanie ilościowe

i jakościowe

 

 

Narzędzie

 

 

 

Odpowiedziny

za wykonanie      

 

 

Zakres realizacji

 

 

 

Termin wykonania

 

 

 

 

 

 

Przedszkole realizuje koncepcję pracy ukierunkowaną na rozwój dzieci

Ankietowanie rodziców

 

Arkusz

ankiety

A.Niciewicz

 

Wszystkie grupy

(trzech rodziców z każdego oddziału wybranych losowo)

 

styczeń/luty 2015r.

Ankietowanie nauczycieli

 

 

Arkusz

ankiety

A.Niciewicz

 

Wszyscy nauczyciele z przedszkola

styczeń/luty 2015r.

 

 

 

 

Przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych

Ankietowanie rodziców

 

Arkusz

ankiety

J. Trancygier

 

Wszystkie grupy

(trzech rodziców z każdego oddziału wybranych losowo)

 

styczeń/luty 2015r.

Ankietowanie nauczycieli

 

Arkusz

ankiety

J. Trancygier

 

Wszyscy nauczyciele z przedszkola

marzec

2015r.

Rozmowa z dyrektorem

Arkusz

rozmowy

A.Wojciechowska

dyrektor

kwiecień

Wywiad z nauczycielami

 

Arkusz

wywiadu

A.Wojciechowska

Nauczyciele klas I

kwiecień

Obserwacja koleżeńska zajęć dydaktycznych

Arkusz do obserwacji zajęć

 Dyrektor  

Oddziały przedszkolne

marzec –

 kwiecień

Analiza osiągnięć dzieci absolwentów przedszkola

Arkusz do analizy osiągnięć dzieci

Zespół ds. ewaluacji we współpracy z wychowawcami

Uczniowie klas I

1-15 maj

2015r.

Czytaj więcej o: Harmonogram działań z ewaluacji wewnętrznej przedszkola

Koncepcja Pracy Przedszkola

2015-01-20

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA

NA LATA 2012-2015

 

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH IM. JANA PAWŁA II W GOŚCIERADOWIE

 

 

„Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa nadzieją,

 która ciągle kwitnie przyszłością, która bez przerwy się otwiera.”

                                                                                           J P II

 

                                                                                                                            

 

Podstawa prawna

Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, Statucie Przedszkola,

Rozporządzenia MEN z dnia 7 października 2009 r w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U,Nr 168, poz. 1324)

Źródła opracowania koncepcji:

Punktem wyjścia do opracowania koncepcji były wymagania wobec edukacji przedszkolnej stanowiące załącznik do rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego oraz samoocena dokonana w oparciu o obserwacje, analizę dokumentów, wywiady, ankiety.

 

Wizja przedszkola

  • Przedszkole jest placówką bezpieczną, przyjazną dzieciom, rodzicom, pracownikom, otwartą na ich potrzeby.
  • Praca przedszkola ukierunkowana jest na dziecko, jego potrzeby  i wszechstronny rozwój osobowości.
  • Umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom  i przygotowuje je do podjęcia nauki w szkole.
  • Oferty edukacyjne stwarzają warunki do twórczości, rozwijania umiejętności i kształtowania samodzielności oraz wartości moralnych.
  • Przedszkole przeciwdziała izolacji społecznej i nietolerancji.
  • Wszyscy przestrzegają prawa dziecka, dbają o dobre stosunki  międzyludzkie i skuteczną komunikację interpersonalną.
  • Rodzice są partnerami uczestniczącymi w życiu przedszkola.
  • Przedszkole zatrudnia wykwalifikowaną, kompetentną, zaangażowaną i odpowiedzialną kadrę pedagogiczną.
  • Przedszkole uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego.
  • Promuje swoje osiągnięcia i ma dobrą opinię w środowisku.
  • Stosowane aktywne metody pracy, programy i nowatorskie rozwiązania gwarantują wysoką jakość pracy przedszkola.
  • Baza, wyposażenie, estetyka pomieszczeń i otoczenia wpływają na wysoki poziom pracy

 

Misja przedszkola

Nasze przedszkole:

  •  zapewnia dzieciom opiekę oraz bezpieczeństwo,
  •  tworzy warunki dla indywidualnego i wszechstronnego rozwoju
  • dziecka,
  •  wspiera działania wychowawcze i edukacyjne rodziców,
  •  kształtuje postawy moralne, proekologiczne,
  • promuje zdrowie fizyczne i psychiczne, partnerstwo i optymizm
  • przestrzega zasad wynikających z Konwencji Praw Dziecka,
  • organizuje sprawne zarządzanie placówką,
  •  analizuje i ocenia efekty swojej pracy.

Dziecko w naszym przedszkolu:

  • czuje się bezpiecznie, jest optymistyczne, wesołe, otwarte,
  • jest akceptowane takie, jakie jest,
  • ma możliwość indywidualnego rozwoju i osiąga sukces,
  • jest ciekawe poznawczo i aktywne twórczo, kreatywne, chętnie podejmuje nowe wyzwania,
  • uczy się dostrzegać swoje mocne strony, buduje pozytywny obraz samego  siebie,
  • uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi, współpracować z innymi,
  • poznaje swoje prawa i obowiązki,
  • osiąga dojrzałość szkolną na wymaganym poziomie, gwarantują z powodzeniem rozpoczęcie nauki w szkole.

Rodzice w naszym przedszkolu:

  • otrzymują rzetelną i obiektywną informację o postępach i niepowodzeniach dziecka,
  • współpracują z nauczycielami,
  • otrzymują pomoc specjalistów,
  • wyrażają swoją opinię i oceniają pracę przedszkola,
  • aktywnie uczestniczą w życiu przedszkola,
  • są partnerami w tworzeniu klimatu, działalności dydaktycznej i zarządzaniu placówką.

 Nauczyciele w naszym przedszkolu:

  • są aktywni i twórczy, innowacyjni, zaangażowani w pracę przedszkola, dyspozycyjni i taktowni,
  • wspierają rozwój psychofizyczny dziecka, jego umiejętności, predyspozycje i uzdolnienia, obserwują i oceniają jego rozwój,
  • współpracują z zespołem, rodzicami i środowiskiem lokalnym,
  • pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują partnerów i przyjaciół przedszkola,
  • aktywnie realizują zadania przedszkola zgodnie z prawem oświatowym  i dokumentami placówki,
  • stosują nowoczesne metody pracy, tworzą i realizują własne programy dostosowane do potrzeb grupy i przedszkola,
  • doskonalą swoją wiedzę i umiejętności, podnoszą kwalifikacje zawodowe,
  • wzbogacają warsztat pracy, dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, monitorują efektywność własnej pracy.

 Cele główne

 1. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej

oraz innej działalności statutowej.

  • Przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa.
  • Przedszkole doskonali efekty swojej pracy.
  • Efektywna współpraca z rodzicami wpływa na jakość pracy
  • przedszkola.

2.  Procesy zachodzące w przedszkolu.

  • Procesy zachodzące w przedszkolu służą realizacji przyjętej w przedszkolu koncepcji pracy.
  • W przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie  procesów edukacyjnych..

3. Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym.

  •  Przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa.

 

Cele szczegółowe

  • Realizacja założeń reformy oświatowej.
  • Zapewnianie funkcji opiekuńczych, wychowawczych i kształcących, a także możliwości wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do potrzeb rozwojowych dzieci.
  • Dbanie o wysoki poziom pracy wychowawczo-kształcącej, a także atrakcyjną ofertę edukacyjną.
  • Realizacja programu wychowawczego uwzględniającego system wzmacniania pozytywnych zachowań dzieci.
  • Wykorzystywanie nowatorskiego i twórczego stylu pracy kadry pedagogicznej.
  • Realizacja programów autorskich uwzględniających edukację  regionalną, patriotyczną i europejską.
  • Promowanie zdrowego stylu życia dziecka w domu i w przedszkolu

    - realizacja programu profilaktycznego.

  • Ścisła współpraca z rodzicami, jako współpartnerami w procesie edukacji i wychowania dzieci.
  • Skuteczne informowanie rodziców o postępach edukacyjnych dziecka.
  • Współpraca z lokalnymi placówkami oświatowymi, organizacjami i instytucjami działającymi na terenie gminy,
  • Promowanie znaczenia edukacji przedszkolnej dla rozwoju społeczności.

 

Kryteria sukcesu

  • Wzrost bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego dzieci.
  • Poszerzenie oferty edukacyjnej przedszkola o elementy nowatorski i innowacyjne,
  • Wzrost skuteczności pracy nauczycieli.
  • Upowszechnienie i akceptacja praw dziecka.
  • Zwiększenie integracji rodziny z przedszkolem.
  • Poprawa stanu przedszkolnego ogrodu i terenu wokół budynku.
  • Realizacja autorskich programów edukacyjnych, profilaktycznego  i wychowawczego.
  • Zacieśnienie współpracy z instytucjami wspomagającymi  przedszkole.
  • Wprowadzenie skutecznego systemu diagnozowania dzieci oraz ich potrzeb rozwojowych.
  • Upowszechnienie wiedzy o działalności przedszkola w środowisku.
  • Liczny udział dzieci w konkursach, turniejach itp.
  • Zmodernizowanie bazy przedszkola, wzbogacenie o nowoczesnepomoce dydaktyczne, księgozbiór, płytotekę, materiały metodyczne i inne media
  • Prowadzenie skutecznej polityki kadrowej.
  • Wzrost zadowolenia nauczycieli z dobrze spełnionego obowiązk i motywacji w dążeniu do osiągnięcia sukcesu.

 

DZIAŁANIA PODNOSZĄCE

JAKOŚĆ PRACY PRZEDSZKOLA

 Sposoby diagnozowania osiągnięć dzieci:

- przeprowadzenie diagnozy wstępnej,

- szczegółowe rozpoznanie sytuacji dziecka, bieżące monitorowanie, dokumentowanie wyników, wspomaganie rozwoju,

- informowanie rodziców o stanie rozwoju dziecka po diagnozie wstępnej i końcowej

- półroczna ocena realizacji założonych celów i zadań, analiza, wnioski do dalszej pracy,

- bieżące wspieranie rozwoju dzieci, praca według indywidualnego programu, dokumentowanie wyników obserwacji,

- przeprowadzenie diagnozy końcowej, wnioski do dalszej pracy. 

 

Badanie osiągnięć dzieci w przedszkolu odbywa się na podstawie:

- prezentacji dokonań dzieci (występy, wystawy),

- teczek prac i innych dokumentów,

-arkuszy obserwacji rozwoju dziecka,

-albumów, kronik,

-materiałów reportażowych (zdjęcia, filmy itp.)

-rozmów.

Sposoby monitorowania osiągnięć nauczycieli:

 Nauczyciele stosują ewaluację własnej pracy (samoocenę), jak również zostają poddani ocenie przez dyrektora i rodziców.

Badania osiągnięć nauczycieli dokonuje się na podstawie:

  • ankiet,
  • rozmów z nauczycielami, rodzicami,
  • hospitacji,
  • obserwacji prezentowanych przez dzieci umiejętności, wiedzy i postaw,
  • arkuszy oceny pracy nauczyciela i samooceny nauczyciela,
  • innych dokumentów obrazujących pracę nauczyciela.

 

Wyniki badania osiągnięć dzieci, nauczycieli, jak również ocena jakości pracy przedszkola omawiane są na Radach Pedagogicznych analityczno-oceniających odbywających się co pół roku.

 Sposoby informowania rodziców o postępach edukacyjnych dzieci:

  • nauczyciele na początku roku szkolnego informują rodziców o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania i wychowania,
  • nauczyciele zobowiązani są do gromadzenia informacji o dziecku i dokumentowania jego rozwoju w sposób przyjęty w przedszkolu,
  • informacje o dziecku zawarte są w arkuszach obserwacyjnych, diagnostycznych, innych dokumentach zbieranych przez nauczycieli,
  • rodzice o postępach edukacyjnych swoich dzieci dowiadują się na zebraniach ogólnych, w trakcie indywidualnych rozmów podejmowanych z inicjatywy nauczyciela lub rodzica,
  • na życzenie rodzica nauczyciel może napisać opinię o aktualnym stanie rozwoju dziecka,
  • informację o stanie rozwoju dziecka rodzice otrzymują dwa razy w roku – po przeprowadzeniu diagnozy wstępnej i końcowej.

 

SPOSOBY WSPÓŁPRACY ORGANIZOWANEJ

W PRZEDSZKOLU

Sposoby współpracy z rodziną dziecka:

  • przekazywanie rodzicom rzetelnej informacji na temat postępów  dziecka, jego zachowania i przyczyn ewentualnych niepowodzeń,
  • informowanie rodziców o sposobach i możliwości uzyskania   pomocy psychologiczno- pedagogicznej i innej.
  • włączanie rodziców i innych członków rodzin do podejmowania  działań na rzecz przedszkola,
  • szerzenie wiedzy pedagogicznej wśród rodziców,
  • tworzenie pozytywnej atmosfery w kontaktach z rodziną dziecka.

 

Sposoby współpracy ze środowiskiem lokalnym:

  • podtrzymywanie tradycji organizowania imprez o charakterze otwartym dla społeczności lokalnej,
  • współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, szkołą podstawową, Nadleśnictwem, GOK, GBP, policją, strażą pożarną, władzami samorządowymi itp.,
  • włączanie się w organizowane na terenie gminy przedsięwzięcia  kulturalne, konkursy oraz udział w niektórych imprezach o charakterze lokalnym i ogólnokrajowym.

 

 Model absolwenta

Nasz absolwent jest:

  • dobrze przygotowany do podjęcia obowiązków szkolnych,
  • wykazuje motywację do uczenia się i wysiłku intelektualnego, rozwija swoje talenty,
  • jest aktywny, samodzielny, twórczy i otwarty,
  • wrażliwy estetycznie, zna zasady kultury, normy współżycia społeczneg i zachowania,
  • ma pozytywny obraz własnego „ja”,
  • umie wyrażać i kontrolować swoje emocje, umie radzić sobie w sytuacjacjach trudnych,
  • stosuje zasady bezpieczeństwa, higieny, dbałości o własne zdrowie i sprawność fizyczną,
  • ma bogatą wiedzę o środowisku, jego zasobach i ich ochronie,
  • odróżnia dobro od zła, jest tolerancyjny, chętnie współpracuje z innymi ludźmi, respektuje ich prawa,
  • aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym, życiu przedszkola i szkoły,
  • ma poczucie bycia Polakiem i Europejczykiem.

 

Czytaj więcej o: Koncepcja Pracy Przedszkola