REALIZACJA PROGRAMU "SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE"

Zdrowie jest nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych, dobrej jakości życia ludzi i efektów ekonomicznych, a edukacja zdrowotna jest podstawowym prawem każdego człowieka.

Promocja zdrowia to jedno z zadań szkoły, dlatego postanowiliśmy włączyć się w realizację europejskiego projektu: „Szkoła Promująca Zdrowie".  Nasza szkoła w 2003 roku przystąpiła do Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia i pracy a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa. Zakres prezentowanej w nim wiedzy dostosowany jest do możliwości intelektualnych ucznia i wzrasta sukcesywnie w miarę rozwoju dziecka, a treści realizowane są metodami aktywnymi, interaktywnymi z udziałem uczniów, rodziców i zapraszanych gości. Szkoły realizujące program „Szkoły Promującej Zdrowie" kładą akcent na podnoszenie poziomu zdrowia i promowanie zdrowego stylu życia w różnych aspektach wybranych  i przyjętych przez społeczność szkolną jako zadania priorytetowe.

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie:

• podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie
  • uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko i zachęcają rodziców do podjęcia podobnych starań.

Przyjęte przez nas cele to:

• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej
  • zachęcanie do zdrowego stylu życia oraz stworzenie uczniom i pracownikom realnych i atrakcyjnych możliwości dokonywania zdrowych wyborów
  • umożliwianie uczniom rozwoju ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości
  • zapewnienie sprzyjającego zdrowiu środowiska fizycznego, pracy i nauki
  • wyposażanie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego
  • włączenie do działań szkoły służby zdrowia.

Zespół Promocji Zdrowia:

Szkolny koordynator ds. Promocji Zdrowia:

mgr Ewa Wołoszyn

Szkolny Zespół Promocji Zdrowia:

mgr Anna Drwal - dyrektor szkoły

mgr Beata Sajecka - wicedyrektor szkoły