DNI OTWARTE W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU W GOŚCIERADOWIE

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to przełomowy moment w życiu dziecka i jego rodziców. Stanowi on często pierwszą okazję do kontaktu z grupą społeczną. Aby ułatwić dzieciom proces przyszłej adaptacji, w kalendarz roku przedszkolnego na stałe wpisana została uroczystość „Dni Otwartych Przedszkola” To działanie utwierdza w przekonaniu jak ważny jest pierwszy kontakt dziecka i rodzica z przedszkolem. Podczas takich spotkań przyszły przedszkolak ma możliwość poznać rówieśników, nauczycieli. Zapoznaje się z przedszkolem, co jednocześnie dostarcza pozytywnych skojarzeń z nowym miejscem.

Do pierwszego spotkania z przyszłymi przedszkolakami intensywnie przygotowywały się również dzieci uczęszczające do przedszkola. Przez cały miesiąc pilnie uczyły się nowych piosenek i wierszy, a wszystko po to, by zaprezentować gościom umiejętności zdobyte w przedszkolu. Tegoroczna inscenizacja miała tytuł: „Żegnaj zimo, witaj wiosno”. Dziękujemy rodzicom, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie wyżej wymienionej uroczystości. Stroje, jak również rekwizyty, stanowiły barwną całość inscenizacji.

„Dni Otwarte Przedszkola” odbywały się dni 19 i 20 marca 2015r. W pierwszy dzień, 19 marca o godz. 10.00 uroczystość otworzyła dyrektor Beata Sajecka, witając wszystkich gości i zapraszając na inscenizację teatralną przygotowaną przez oddziały: 3,4 i 5- latków, uczęszczających do przedszkola. Następnie dzieci razem z rodzicami wzięły udział w zajęciach rytmicznych. Dużym powodzeniem cieszyły się kąciki tematyczne. Dzieci same decydowały, gdzie i czym chcą się bawić. Wszystkie sale przedszkolne były udostępnione przyszłym przedszkolakom. Pani pedagog i pani logopeda przedstawiły prezentację multimedialną, w której zwróciły uwagę na to, jak pomóc dziecku przejść proces adaptacji oraz omówiły poziom rozwoju mowy 3,4 latka. Drugiego dnia wspólnie wykonaliśmy Marzannę. Dużą radość małym pociechom sprawiły zajęcia plastyczne, na których za pomocą różnych technik tworzyły barwne pisanki. Uśmiechy na twarzach gości świadczyły o dobrej zabawie. Na pożegnanie milusińscy wraz z rodzicami, przedszkolakami i kadrą przedszkola udały się pod budynek straży pożarnej, by symbolicznie pożegnać zimę a powitać wiosnę.

Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradowie za tak owocną współpracę, rodzicom i przyszłym przedszkolakom za przybycie i miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że „Dni Otwarte Przedszkola” pozwoliły przedstawić naszą placówkę, jako środowisko przyjazne dziecku, otwarte na jego potrzeby oraz wychodzące naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Do zobaczenia we wrześniu!!!

Katarzyna Łyszczarz

Iwona Młynarczyk