Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

ZAWODY NASZYCH RODZICÓW

Pomysł realizacji projektu powstał w wyniku obserwacji dzieci podczas zabaw dowolnych, tematycznych i rozmów z nimi. Okazało się, że dzieci niewiele wiedzą o pracy swoich rodziców. Mają trudności z opowiedzeniem jaki zawód wykonują rodzice, gdzie pracują i na czym polega ich praca. Projekt nie mógłby powstać bez zaangażowania rodziców naszych wychowanków, dlatego też podczas spotkania informacyjnego z rodzicami zostali oni zaproszeni do realizacji  projektu.

Projekt realizowany był od marca do czerwca 2015 roku w oddziałach przedszkolnych 0A i 0B. Głównym celem projektu było zapoznanie dzieci z tajnikami zawodów, które wykonują ich rodzice, uświadomienie im, jak ważna jest praca w życiu człowieka oraz włączanie rodziców do aktywnej współpracy z przedszkolem.  

W ramach projektu w miarę możliwości odbywały się wycieczki do różnych zakładów pracy w naszej miejscowości. W sytuacjach, gdy było to niemożliwe ze względów organizacyjnych lub bezpieczeństwa dzieci, rodzice odwiedzali nas w przedszkolu.

Wielu rodziców naszych dzieci jest nauczycielami, pracującymi w naszej szkole lub w Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej. Jako pierwszy zaprezentował się tata Piotrusia, który jest nauczycielem informatyki. Zaprosił dzieci do swojej pracowni wyposażonej w wiele urządzeń elektronicznych. Dzieci poznawały obsługę szkolnych komputerów i wspólnie z tatą stworzyły prezentację multimedialną naszej grupy. Przy okazji tata Piotrusia uświadomił dzieci jak należy bezpiecznie korzystać z komputera i dostępu do Internetu. Tata Wiktora jest nauczycielem wychowania fizycznego i zaprosił nas na salę gimnastyczną na prawdziwa lekcję wf-u. Mama Amelki jest nauczycielem języka rosyjskiego i zaproszona do przedszkola zaprezentowała dzieciom obcy dla nich język. Dzieci wysłuchały bajki  i uczyły się liczyć po rosyjsku. Mama Mateusza opowiedziała o swojej pracy pedagoga i pasji plastycznej, zorganizowała dzieciom warsztaty, na których wykonywały wielkanocne ozdoby świąteczne.

Tata Bartka z zawodu jest policjantem. Przyjechał do nas służbowym samochodem,  w pełnym umundurowaniu i przywiózł ze sobą przedmioty używane w pracy. Podczas spotkania dzieci powtórzyły sobie zasady bezpieczeństwa oraz numery alarmowe. Wielką atrakcją była możliwość obejrzenia samochodu policyjnego z bliska i każdy mógł usiąść za jego kierownicą. Natomiast mama Karoliny jest instruktorem nauki jazdy  i uczy przyszłych kierowców trudnej sztuki poruszania się po drogach. Każde dziecko chciało choć przez chwilę zostać prawdziwym kierowcą. Odwiedziliśmy również Ochotniczą Straż Pożarną w naszej miejscowości. Strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, pokazali wykorzystywany sprzęt gaśniczy i strażacki samochód. Przypomnieli również dzieciom o zachowaniu ostrożności z ogniem i używania go tylko w obecności dorosłych.

Tata Szymona i tata Kacpra są  z wykształcenia muzykami. Odwiedziliśmy Gminny Ośrodek Kultury, gdzie tata Szymona jest dyrektorem. Opowiedział dzieciom o swojej pracy i zaprosił dzieci na popołudniowe zajęcia muzyczne i taneczne. Atrakcją spotkania była możliwość zagrania na różnych instrumentach zgromadzonych w GOK-u, dzieci poznały ich nazwy,  brzmienie i zagrały bardzo głośny koncert. Byliśmy również z wizytą w kościele parafialnym, tam jako organista pracuje tata Kacpra. Krętymi schodami weszliśmy na wieżę kościelną, gdzie znajdują się stare zabytkowe organy, a pan organista pokazał nam jak one działają i opowiedział o swojej pracy.

Mama Kacpra pracuje w przychodni rehabilitacyjnej. Podczas wizyty obejrzeliśmy pomieszczenia i zgromadzone specjalistyczne sprzęty do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych. Mama Kacpra zachęcała dzieci do dbania o swoje zdrowie, gimnastykowania się i aktywnego spędzania czasu.

Odwiedziliśmy również aptekę, dzieci poznały pracę aptekarki, zwiedziły pomieszczenia na zapleczu i zmierzyły sobie ciśnienie. Dowiedziały się, że nie wolno zażywać leków bez wiedzy dorosłych. 

Wielu rodziców pracuje w handlu. My odwiedziliśmy sklep „Groszek”, w którym pracuje mama Darii i mama Mateusza. Dzieci poznały nazwy stoisk, działów sklepu i nazywały produkty tam znajdujące się. Dowiedziały się na czym polega praca sprzedawcy i  kasjera, a potem wykorzystały tę wiedzę w zabawie w przedszkolu. 

Mieszkamy na wsi, dlatego wśród rodziców są także rolnicy, którzy zajmują się hodowlą zwierząt i uprawą ziemi. Odwiedziliśmy jedno z gospodarstw w Gościeradowie. Dzieci mogły wejść do pomieszczeń gospodarskich, nazywały je, oglądały maszyny rolnicze i poznawały zwierzęta hodowlane. Wiele nowoczesnych maszyn rolniczych dzieci poznały podczas wycieczki do Zespołu Szkół w Wólce Gościeradowskiej. W Zespole Szkół jest również hodowla koni huculskich, dzieci spotkały się z opiekunami koni, którzy opowiedzieli o pracy w stadninie.

Niezwykle miło zostaliśmy przyjęci w Urzędzie Gminy, gdzie pracuje tata Mateusza i mama Wiktora. Dzieci poznały pracę urzędników na różnych stanowiskach i wysłuchały marsza weselnego w Sali Ślubów. W sali konferencyjnej spotkały się z wójtem i jego zastępcą, a niektórzy usiedli na fotelu wójta.

Z okazji Dnia Matki rozmawialiśmy o zawodach wykonywanych przez nie. Wiele mam nie pracuje zawodowo, lecz zajmuje się domem i wychowaniem dzieci. Wspólnie  doszliśmy do wniosku, że wychowanie dzieci i wykonywanie codziennych prac domowych jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym i równie ważnym jak praca zawodowa.

Po szeregu spotkań i wycieczek dzieci dostały zadanie, by wspólnie z rodzicami zastanowić się kim chciałyby zostać w przyszłości, przedstawić to w formie plastycznej i przygotować strój i rekwizyty charakterystyczne dla wybranego zawodu. Efektem tych przemyśleń jest wystawa prac plastycznych w przedszkolu i prezentacja strojów.

Zdobyte wiadomości dzieci wykorzystywały podczas zabaw dowolnych i zajęć przedszkolnych. Budowały makietę gospodarstwa, konstruowały własne instrumenty,  organizowały zabawy tematyczne,  malowały i rysowały.

Na zakończenie projektu 18 czerwca dzieci losowo podzielone na grupy przystąpiły do konkursu, w trakcie którego prezentowały stroje, rozwiązywały zagadki, kalambury, rozpoznawały zawody na podstawie rekwizytów. Zmaganiom poszczególnych grup przyglądały się dzieci z grup 3- i 4-latków, które dzięki starszym kolegom poznawały zawody z najbliższego otoczenia.

Realizacja szeregu działań i przedsięwzięć w ramach projektu utwierdza nas w przekonaniu, że taka forma poznawania pracy rodziców jest dla dzieci interesująca i bardziej efektywna niż codzienne zajęcia w przedszkolu. Dzieci poznając tajniki poszczególnych zawodów  poszerzały wiedzę i rozwijały  swoje zainteresowania.Podczas spotkań zadawały dużo pytań, opowiadały o swoich doświadczeniach i marzeniach. Były dumne, gdy mogły przedstawić kolegom i koleżankom swoich rodziców. Wielką przyjemność sprawiliśmy również rodzicom, którzy chętnie i serdecznie przyjmowali nas  w swoich zakładach pracy i opowiadali o swoim zawodzie.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli w realizaji projektu i wszystkim pracownikom odwiedzanych zakładów pracy za tak miłe przyjęcie, poświęcony czas, słodycze i upominki.