Wycieczka do Lublina

28 września 2015 r. uczniowie klas I „a”, I „b” oraz I „c” Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie pod opieką wychowawców pani Doroty Sitarczyk, pani Ewy Wołoszyn i pani Jolanty Czajki udali się na wycieczkę do Lublina. Głównym celem edukacyjnym wycieczki była wizyta w Skansenie oraz  przybliżenie dzieciom wyglądu dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie. Uczniowie poznawali elementy wyposażenia domu mieszkalnego np. łóżko z wysuwaną szufladą, ławy, stoły, krzesła, kredens, garnki, misy i święte obrazy. Wśród elementów ozdobnych wiejskiej chaty można było zauważyć kwiaty z bibuły, pająki, wycinankowe firanki, serwety, obrusy i poduchy ręcznie haftowane. Kustosz wprowadził wszystkich w klimat dawnych czasów, przydzielając dzieciom role osób zamieszkujących poszczególne chałupy. Należy podkreślić, że budynki znajdujące się na terenie skansenu są autentyczne, sprowadzone do muzeum z pobliskich miejscowości i z każdym z nich związana jest historia życia konkretnej rodziny. Stare fotografie członków tych rodzin są wyeksponowane na ścianach domów. Uczniowie odwiedzili stary kościółek, podziwiali wnętrza urokliwego dworku oraz izbę w świątecznym wystroju. Byli w sklepie żelaznym, fryzjerni, oglądali stary drewniany wiatrak i przydrożne kapliczki.

Następnie zwiedzili wystawę klocków LEGO. Zobaczyli tam niesamowicie wielkie budowle złożone z kilku milionów klocków. Budowle przedstawiały architekturę zabytkową oraz współczesną, wydarzenia historyczne, znane sceny z filmów i bajek, eksponaty interaktywne – roboty. Dużym zainteresowaniem cieszyła się interaktywna mapa Europy. Największą jednak atrakcją był  FUN PARK - strefa zabaw klockami LEGO.