Szkolenie dla uczniów "Ratujemy i uczymy ratować"

W dniach 16-17 listopada w naszej szkole realizowano szkolenia z  zakresu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

Szkolenia prowadził p. Piotr Kapica- ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Na początku każdego spotkania  krótko opowiedział  uczniom na czym polega jego praca i przypominał,  jak należy zachować się  w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej.

Uświadomił uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe . Uczniowi poznawali także podstawowe zasady postępowania w różnych wypadkach: omdlenie, oparzenie, skaleczenie, złamanie, uraz kręgosłupa. Bardzo przydatne były prezentacje multimedialne ilustrujące poszczególne przypadki.

Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego

Szkolenia odbywały się w mniejszych grupach, by uczniowie mogli praktycznie przećwiczyć najważniejsze  umiejętności ratownicze.  Ratownik udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca, które uczniowie ćwiczyli indywidualnie na fantomie.
            Na zakończenie każdego spotkania uczniowie zostali obdarowani opaskami
i znaczkami odblaskowymi.

Łącznie ze szkolenia w ciągu dwóch dni skorzystało 112 uczniów.