"Wokół Świąt Bożego Narodzenia"

Wokół Świąt Bożego Narodzenia”

Grudzień to miesiąc niezwykle lubiany i celebrowany przez przedszkolaków z Gościeradowa nie tylko ze względu na wyczekiwane prezenty od Świętego Mikołaja , ale też ze względu na magiczną i radosną atmosferę roztaczającą się wokół zbliżających się świąt. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia najmłodsze przedszkolaczki, bo 3 i 4latki rozpoczęły już  8 grudnia pracami nad projektem edukacyjnym pt.,, Wokół Świąt Bożego Narodzenia”.

Celem projektu było zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami świąt oraz ich kultywowanie, ukazanie ich piękna, a poza tym wzmacnianie więzi rodzinnych i rozwijanie uzdolnień plastycznych. Na zajęciach dzieci dzieliły się swoją wiedzą na temat symboli i tradycji świąt bożonarodzeniowych. Z pomocą literatury przypomniały sobie ważny zwyczaj składania życzeń świątecznych swoim bliskimi znajomym.  Z wielkim zapałem wykonywały kartki świąteczne dla swoich najbliższych , a także nie zapomniały przesłać kartek z życzeniami do instytucji publicznych sąsiadujących z przedszkolem takich jak: Nadleśnictwo Gościeradów, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy. Przedszkolaczki wykonywały poza tym wiele innych prac plastycznych nawiązujących do świąt, a niektóre z nich zostały wysłane na ogólnopolski konkurs plastyczny pt.,, Choinka moich marzeń”. Wiele radości sprawiło im własnoręczne wykonywanie ozdób choinowych oraz pieczenie pierników. Na zakończenie projektu dzieci wraz z wychowawcami przygotowały dla swoich rodziców świąteczne przedstawienie pt. Wigilijne aniołki”, na którym prezentowały swoje zdolności recytatorskie, taneczne, i wokalne. Ten niezwykle piękny czas, spędzony w przedszkolu na oczekiwaniu na narodziny Chrystusa, przyniósł dzieciom wiele radości, poczucia sprawstwa i wiary w swoje możliwości, a jednocześnie pozwolił na utrwalenie i kultywowanie niezwykle ważnych tradycji i zwyczajów.